Jau nebe tie laikai, kai sunkius krovinius reikia kilnoti patiems žmonėms. Šiandien sandėliuose ir prekybos vietose naudojami keltuvai ir krautuvai, kurie palengvina darbą.
Keliamoji ir transportavimo įranga skirstoma:
- Pagalbinė (mažoji mechanizacija). Šiai kategorijai priskiriami rankiniai vežimėliai, platforminiai vežimėliai, rankiniai rietuvai, keltuvai ir pan.
- Pagrindinė (didelio našumo įranga). Tai yra elektriniai ir autokrautuvai, šakiniai krautuvai, elektrokarai, konvejeriai, tiltiniai kranai ir t.t.
Kai yra nedideli sandėliai, tai našių keltuvų naudojimas yra ekonomiškai nenaudingas ir puikiai galima išnaudoti mažosios mechanizacijos įrangą. Taigi, norint pasirinkti, kokia įranga Jums reikalinga, reikia gerai paskaičiuoti planuojamus krovinių srautus, įvertinti turimą erdvę ir pagal tai pasirinkti optimaliausią sandėlių technikos kombinaciją. Kuo krovinių srautas didesnis, tuo universalesnis ir modernesnis turi būti keltuvas.
Vienas iš keltuvų tipų yra – štabeliuotojas. Jie skirti darbui sandėlio viduje. Šiai technikai keliami specifiniai reikalavimai:
- Minimalūs išmatavimai, leidžiantys dirbti ten, kur maža erdvės.
- Didelis manevringumas ir galimybė apsisukti vietoje, kad pasisukimo spindulys būtų kaip galima mažesnis.
- Galimybė dirbti su aukštai esančiais kroviniais, aukšta likutinė keliamoji galia.
Štabeliuotojai yra universalūs ir gali atlikti daugumą sandėliuose būtinų operacijų. Taip pat jie leidžia maksimaliai išnaudoti turimą sandėlio erdvę. Tačiau jie pakankamai brangūs. Paprastam krovinių pervežimui 20 – 30 m. atstumu reiktų rinktis kitokią techniką.
Dar vienas tipas – autokrautuvas. Tai speciali transporto priemonė, kuri turi šakės ar kitokią įrangą ir yra skirta krovinių kėlimui, pervežimui ir sandėliavimui.
Autokrautuvai su atsvara klasifikuojami pagal:
- Keliamąją galią. Šakiniai autokrautuvai gali pakelti nuo 500 kg iki 16 t.
- Keliamosios įrangos vietą;
- Priekinio tipo. Priekinio tipo krautuvuose keliamoji įranga sumontuota priekyje. Pagal jos tipą krautuvai skirstomi į šakinius ir kaušinius.
- Šoninio tipo. Šoniniuose krautuvuose kėlimo įranga sumontuota šone. Tokie krautuvai naudojami sandėliuose, kur tarp stelažų yra siauri tarpai arba ilgų krovinių sandėliavimui.
- Prievado tipą. Skirstomi į dyzelinius, dujinius-benzininius ir elektrinius.
- Atraminių ratų skaičių. Elektriniai krautuvai skirstomi pagal atraminių ratukų skaičių – būna keturių ir trijų ratukų krautuvai.
Autokrautuvai yra darbo įrankiai, naudojami pridėtinės vertės kūrimui. Būtent todėl perkant krautuvą nerekomenduotina naudotis išlaidų minimizavimo principu. Negalima rinktis krautuvo tik remiantis kainą ir ieškoti, kur nusipirkti pigiau. Variantas turi būti optimalus, tad pirma reikia nuspręsti, kokiomis sąlygomis jis bus eksploatuojamas ir kokie pagrindiniai reikalavimai bus keliami. Tam reiktų atsakyti į keletą klausimų:
- Sąlygos, kuriomis krautuvas dirbs (atvira aikštelė, uždara patalpa, ir ten, ir ten).
- Pervežamo krovinio tipas, dydis ir vienos paletės išmatavimai.
- Sandėliavimo aukštis.
- Grindų danga (betonas, asfaltas, metalas), jo būklė ir švara.
- Planuojamas darbų intensyvumas – viena pamaina, dvi, ištisą parą.
- Pervežamų krovinių kiekis.
- Aptarnaujamos sandėlių zonos plotas.
Taigi, sandėliuose naudojama įvairi technika priklausomai nuo to, koks yra sandėlis ir kokius krovinius norima pervežti. Atsižvelgiant į šiuos parametrus reikia pasirinkti tinkamą krautuvą.