Statant privačius namus, vieni iš populiariausių yra juostiniai pamatai. Jų gamybai galima naudoti tiek daugkartinius rėminius, tiek ir liktinius klojinius. Pastarieji, tampant konstrukcijos dalimi, turėtų jai suteikti ir papildomų funkcijų, o tai reiškia, kad reikia tinkamai įvertinti pasirenkamas medžiagas. Jos gali būti pačios įvairiausios: putų polistirenas, arbolitas, polistireninis betonas ar net gelžbetonis.

Liktinių klojinių privalumai

Liktiniai klojiniai pamatams ne tik suteikia geometriškai tikslias formas, tačiau ir gerokai supaprastina darbus bei atlieka išorinio apšildymo funkciją. Jų naudojimas ženkliai sutrumpina darbų atlikimo laiką, nes pats montavimas yra atliekamas daug greičiau bei nebelieka poreikio ardyti arba išmontuoti konstrukcijas. Liktiniai klojiniai patikimai apsaugo pamatų betoną nuo kontakto su gruntu, o tai neabejotinai teigiamai atsiliepia ilgaamžiškumui. Žinoma, toks sprendimas yra susijęs su panaudojimu medžiagų, kurių kaina yra kiek aukštesnė nei paprastų lentų arba faneros. Tačiau jei norite, kad statybos būtų baigtos kuo greičiau bei padidinti statomos konstrukcijos efektyvumą, naudojant pažangias technologijas, tai tikrai toks pasirinkimas atsipirks. Be to, kaip rodo skaičiavimai, tokių klojinių naudojimas, įrenginėjant apšildytus pamatus, leidžia sutaupyti iki 20 % išlaidų, nei apšildant tradiciniu būdu. 

Liktiniai klojiniai pamatams – montavimo rekomendacijos

Ruošiant apšildytus juostinius pamatus, jokiu būdu nereiškia, kad tai galima daryti net ir per šalčius. Jei darbai yra atliekami esant žemesnei nei +5 ⁰С oro temperatūrai, tai į betono mišinį turėtų būti dedami specialios priemaišos, neleidžiančios jam užšalti jo paruošimo metu. Naudojant pūtų polistireną, darbus reikėtų užbaigti kaip įmanoma greičiau, ypač kai nėra poreikio laukti kol visiškai išdžius mišinys, o paviršiaus nereikia lyginti. Užbaigiant darbus, reikėtų atlikti horizontalią pagrindo hidroizoliaciją ir palei pastato perimetrą reikia įrengti drenažo sistemą. 

Naudojant klojinius iš arbolito, reikėtų prisiminti, jog ši medžiaga gali šiek tiek susitraukti (maždaug iki 0,5 %). Tai gali pasireikšti ir tuo metu, kai ant pamato konstrukcijos užsidės sienų, pertvarų ir stogo svoris, tad apdailos darbus geriau nepradėti iki kol nebus užbaigti pagrindiniai statybų etapai.  

Kaip išsirinkti liktinius klojinius pamatams?

Renkantis tinkamiausią liktinių klojinių pamatams variantą, svarbu gerai suprasti jų suteikiamas naudas ir rekomenduojamą panaudojimo būdą. Jis dažniausiai priklauso nuo to, iš kokios medžiagos jie yra gaminami: 

  • Gelžbetonio klojinių blokai labiau rekomenduojami didesnių objektų statybai, nes atlaiko aukštesnes apkrovas, kas nėra aktualu 1 ar 2 aukštų namų statybose. Plonasieniai blokai taip pat gali tikti ir tvoros pamato paruošimui. Tokie blokai leidžia sutaupyti betono mišinio bei tinka rūsių įrengimui.
  • Arbolitas – ganėtinai nauja, bet išbandyta lauko medžiaga. Jos gamyboje naudojamas betonas ir medžio drožlės. Iš jo gaminami blokai yra gerokai lengvesni ir pigesni nei gelžbetoniai, todėl dažnai yra naudojami neaukštų privačių namų statyboje.
  • Pūtų polistirenas arba tiesiog putplastis – ko gero populiariausia medžiaga liktinių klojinių gamybai. Tam įtakos turi keli esminiai veiksniai: nedidelis svoris, patogi sujungimo sistema, greitas montavimas ir aukštas šilumos izoliacijos lygis, kuris užkerta kelia grybelių ir pelėsių atsiradimui. 
  • Cemento pjuvenų plokštė – dar viena medžiaga gaminama iš cemento ir medžio drožlių mišinio. Nuo arbolito skiriasi rišančia medžiaga ir pridedamu smėliu, kas daro medžiagą tankesnę, sunkesnę ir tvirtesnę, neprarandant šilumos izoliacinių savybių. 

Esame savo srities profesionalai ir savo klientams esame pasiruošę parekomenduoti geriausius sprendimus, padedančius nesudėtingai įrengti pamatus ar atlikti kitus statybų darbus, nepriklausomai ar planuojamų statybų vieta yra Šiauliai ar koks kitas Lietuvos miestas.