Pastoliai – laikinos konstrukcijos, naudojamos pastatų statybų ir remonto darbų metu, kurių paskirtis yra sukurti patikimą pagrindą, skirtą apdailos medžiagoms pasidėti  ir saugiam darbuotojų judėjimui. Dažniausiai pastoliai yra naudojami ten, kur yra atliekami apdailos darbai aukštyje ir tose vietose, kurias sunku pasiekti nuo žemės. 

Panašios konstrukcijos pastatų statybai pradėtos naudoti dar Senovės Graikijoje, maždaug 5000 metų prieš Kristų, vėliau šią technologiją naudojo egiptiečiai bei kinai. Tais laikais statybiniai pastoliai dažniausiai buvo surenkami iš medienos (arba bambuko) ir užtvirtinami virvių pagalba. Neretai tokios konstrukcijos buvo vienkartinės, skirtos tik tam tikram projektui, tačiau su laiku tai tapo atskira verslo šaka ir joje dirbančios kompanijos buvo sudomintos tuo, kad jų medžiagos galėtų tarnauti kuo ilgiau. Taip atsirado inventoriniai pastoliai – konstrukcijos, kurios buvo išrenkamos pasibaigus vienam projektui ir yra saugomos iki kol atsiras naujas užsakovas.

Iki pat XX a. pradžios surenkami pastoliai keitėsi labai nežymiai, o daugybė atskirų gamintojų naudojo pačius įvairiausius elementų dydžius ir gamybinius standartus. Maždaug 1919 m. buvo sukurta universali pastolių jungtis, kuri buvo gerokai tvirtesnė ir patogesnė naudoti nei virvės. Besivystant metalurgijos pramonei, pastolių gamyboje vietoje medinių polių ir tašų buvo pradėti naudoti tuščiaviduriai vamzdžiai. Tai ne tik leido standartizuoti visą pramonę, bet ir sukurti patvaresnes, stabilesnes ir neabejotinai saugesnes konstrukcijas. 

Mūsų laikais dažniausiai yra naudojami aliuminiai arba plieniniai pastoliai, nors yra sutinkami ir kompozitiniai elementai, tačiau jie yra gerokai brangesni ir gan retai naudojami ten, kur atliekami darbai su neizoliuotais elektros laidais.        

Kam reikalingi pastoliai?

Mūsų laikais universalūs pastoliai yra naudojama praktiškai bet kurioje srityje, kur darbų atlikimui reikia paaukštinimo. Lauke atliekamiems darbams (mūrijimas, tinkavimas, šilumos izoliavimas ir pan.) konstrukcijos gali kilti iki 100 metrų į aukštį ir tęstis kelis šimtus metrų į plotį, jei to reikia. Žinoma mažesnio mąsto projektams gali būti naudojami ir nedideli pastoliai, kurie užbaigus vienus darbus yra tiesiog perkeliami  iš vienos vietos į kitą. Panašūs mini pastoliai gali būti naudojami ir patalpų viduje tinkavimui arba dažymui ar bet kuriems kitiems darbams, kuriuos neįmanoma atlikti stovint ant grindų, o kopėčių naudojimas nėra patogus arba pakankamai saugus sprendimas. Tokiems atvejams labai tinka pastoliai su ratukais, kurie gali būti užfiksuojami suteikiant konstrukcijai stabilumo, o norint ją perstumti į kitą vietą – fiksatoriai yra atrakinami. 

Tačiau pastatų remontas ir statybos nėra vienintelės sritys, kuriose galima panaudoti pastolių konstrukcijas. Be jų sunkiai įsivaizduojamos laivininkystė ir oreivystė, kur pastoliai dažnai yra naudojami dokuose ir angaruose, tiek atliekant laivų bei lėktuvų planinius remontus, tiek ir valant jų korpusus. Archeologai ir restauratoriai taip pat retai apsieina be pastolių pagalbos, tiek dirbant ant žemės paviršiaus tiek atliekant giluminius kasinėjimus.

Kokių tipų pastolių būna?

Nors pastolių gamybos standartizavimas ir leido maždaug suvienodinti jų gamybą įvairiose pasaulio kampeliuose, tai nereiškia, kad viso siūlomos konstrukcijos yra vienodos ir niekuo nesiskiria viena nuo kitos. Jų visų pagrindą sudaro vamzdžiai, jungtys ir paklotai, tarnaujantys kaip kilnojamos grindys. Esminiai konstrukcijų skirtumai atsiranda surenkant pačias konstrukcijas ir tvirtinant jų elementus tarpusavyje. Priklausomai nuo to, kokiu būdu yra sujungiami ir tvirtinami skirtingi elementai yra išskiriami keli pastolių tipai, tarp kurių populiariausi yra fasadiniai arba rėminiai bei moduliniai pastoliai. 

Fasadiniai pastoliai – tai neabejotinai populiariausias mūsų šalyje naudojamas konstrukcijos tipas. Pagrindiniai elementai yra jau gamykloje surinkti šoniniai rėmai, dėl ko šis pastolių tipas dar vadinamas rėminiu. Tarpusavyje rėmai yra sujungiami įstrižiniais ir horizontaliais ramsčiais, pastarieji taip pat tarnauja kaip apsauginiai turėklai. Konstrukcijoje dažniausia naudojami 42-48 mm skersmens ir 1,5-2 mm sienelių storio vamzdžiai. Tai lemia gan nedidelį šių pastolių svorį ir leidžia juos transportuoti net ir neturint specialios technikos. Šoninių rėmų plotis dažniausiai būna 73 cm arba 109 cm, tačiau naudojant konsolių praplatinimus, galima pasiekti ir kitokių variantų. Kiekvieno segmento aukštis yra 2 metrai, o naudoti tokius pastolius galima dirbant 40-60 metrų aukštyje. Kylant aukščiau, rekomenduojama rinktis elementus iš storesnio ir tvirtesnio vamzdžio. Neabejotinu tokios pastolių konstrukcijos pranašumu yra greitas surinkimas, nereikalaujantis jokių papildomų įrankių. Tai lengvi, tačiau tvirti ir patikimi laikini statiniai, kuris gali būti tvirtinami ir prie pačio apstato, siekiant užtikrinti papildomo stabilumo.

Moduliniai pastoliai – tai taip pat greitu montavimu pasižymintis pastolių tipas. Tačiau skirtingai nei fasadiniuose, čia yra naudojami tvirtesni vamzdžiai, galintys užtikrinti aukštesnę apkrovą visai konstrukcijai. Šio tipo pastoliai yra patogūs tuo, jog vertikaliai elementai čia gali būti tvirtinami kas 50 cm bet kuria kryptimi. Tai yra pasiekiama dėka specialių jungių, ant vertikalių atramų, prie kurių, specialių pleištų pagalba jungiasi skersiniai. Tokiu būdų tokias konstrukcijas galima bet kada praplėsti, o jos atlaikomi svoriai leidžia ant jos krauti statybines medžiagas. 

Tarp kitų konstrukcijų tipų paminėjimo yra verti mūro pastoliai – konstrukcijos kurios yra skirtos mūro darbams atlikti. Šios kategorijos gaminiai turi pasižymėti tvirtumu ir atlaikomomis apkrovomis. Skirtingai nei įprasti pastoliai, mūrui skirtos konstrukcijos – tai labiau specialios aikštelės, kurios yra pritaikytos sukrauti tokioms statybinėms medžiagoms kaip plytos, blokeliai ir talpos su cementu. Prie šios kategorijos gaminių priskiriami ir Aliuminiai stelažai, dar vadinami „ožiukais“ bei elektrinės, keliamos platformos.

Atskirą vietą pastolių kategorijoje užima ir taip vadinami bokšteliai. Tai iš esmės yra fiksuotų išmatavimų konstrukcijos, skirtos nedideliems objektams. Jos dažnai yra naudojamos tiek vidaus tiek ir išorės darbams atlikti. Bokštelio apačioje esantys ratukai suteikia jam mobilumo ir palengvina perkėlimą iš vienos vietos į kitą. Naudojamas kaip pastoliai vidaus darbams atlikti, bokštelis sutaupo laiko surenkant ir išardant konstrukciją bei nesudėtingai gali būti transportuojamas iš patalpos į patalpą. 

Pastolių charakteristikos

Renkantis pastolius savo turimam objektui, svarbu atkreipti dėmesį į jų technines charakteristikas, nes būtent nuo jų priklauso tiek konstrukcijų pritaikymas, tiek ir naudojimo patogumas. Pagrindinės pastolių charakteristikos yra šios:

Pastolių išmatavimai – tai keli svarbūs rodikliai iš kurių susideda bendras vaizdas kaip atrodys visas planuojamas statinys. 

Platformos ilgis (mm) – vieno segmento plotis tarp vertikalių atramų arba rėmų. Dažniausiai jo pasirinkimas priklauso tiek nuo objekto, kuriame montuojami pastoliai pločio. Įprastai naudojami 2000 – 3000 mm (2-3 metrų) pločio segmentai. 

Platformos plotis (mm) – rodiklis, parodantis kiek vietos bus skirta darbuotojų judėjimui ant platformos. Įprastai sutinkamos 730 mm (73 cm) platformos, tačiau jei norima užtikrinti šiek tiek daugiau laisvės, tai galima statyti ir 1090 mm (109 cm) konstrukciją. 

Platformos montavimo aukštis (mm) – tai vienas svarbesnių parametrų, nes nuo jo priklauso ne tik pastolių tipo pasirinkimas, bet ir tinkamo modelio, kuris būtų pritaikytas naudojimui numatytame aukštyje. 

Maksimali apkrova (kg) – tai rodiklis, kuris gali būti pritaikomas tiek kopėčioms, tiek ir paklotams. Nuo šio rodiklio priklauso kiek žmonių ir medžiagų ar įrankių yra saugu laikyti ant pastolių vienu metu. 

Visgi svarbu žinoti jog techninės charakteristikos nurodo ne vien tik tai kokie tvirti ir patogūs bus pastoliai, kaina taip pat priklauso nuo šių rodiklių, tad svarbu rinkti optimaliausią variantą.

Mūsų svetainėje rasite visą reikiamą informaciją tiek apie siūlomus tipus tiek ir apie technines charakteristikas, kuriomis pasižymi siūlomi pastoliai. Pardavimas ar nuoma – bet kuriuo atveju galite būti įsitikinę, jog gausite aukščiausios kokybės, patikimų gamintojų produktus, kurie atitinka visus saugumo standartus, yra lengvai ir greitai surenkami ir išrenkami. Mums nesvarbu kurioje vietoje vyksta darbai ir kur yra reikalingi pastoliai, Šiauliai (kur randasi mūsų įmonės būstinė) ar bet kuris kitas miestas – mes esame pasiruošę suteikti paslaugą klientams visoje šalyje. Susisiekite su mumis jums patogiu būdu, jei jus domina bet kokie pastoliai: internetu – parašius el. laišką, telefonu – paskambinus mūsų darbuotojams arba gyvai – atvykus į mūsų įmonę. 

Pastolių prekyba Šiauliuose bei Šiaurės Lietuvoje

IĮ „Arvėriva“ teikiamos paslaugos:

  • Pastolių pardavimas.
  • Fasadinių pastolių nuoma, pardavimas.
  • Pastolių praplatinimas.
  • Aliuminių bokštelių nuoma, pardavimas.
  • Aliuminiai sulenkiami konsuliniai pastoliai. Prekyba, nuoma.
  • Grotinės sijos. Prekyba, nuoma.

Savo buityje mes naudojame daug įvairių daiktų. Vienais naudojamės kiekvieną dieną, o kai kurių mums prireikia tik vieną kartą. Pavyzdžiui, jei Jūs statote namą (sutiksite, kad tai darote ne dažnai) Jums greičiausiai prireiks pastolių. Ir tada kyla klausimas, kaip pasielgti: ar pastolius pirkti ar pastolius nuomotis? Kam apskritai reikalingi pastoliai ir kokia jų paskirtis?

Pastoliai – tai pirmoji pagalba atliekant darbus aukštyje. Ir nebūtinai tai turi būti namo statyba, ar namo apdaila. Jie jums visada pravers, kai darbus teks atlikti aukštyje.
Pirmiausiai, jums reikia pasiskaičiuoti, kaip dažnai tokius darbus aukštyje jums tenka atlikti ir įsivertinti finansiškai, kas jums pigiau kainuoja: ar pastolių nuoma, ar pastolių pirkimas.
Taigi, Jūsų pasirinkimą pirkti ar nuomotis pastolius lemia Jūsų poreikiai.

FASADINIAI PASTOLIAI. PREKYBA

Greitai montuojami rėminiai pastoliai – tai metalinio karkaso pastoliai su 0,73 m, 1,09 m pločio sistema. Pastolius sudaro surenkamieji komponentai. Tarp atramų ilgis yra 2,07 m, 2,57 m ir 3,07 m, karkaso rėmo aukštis 2,00 m. Tai lemia vertikaliojo tarpo tarp atskirų paaukštinimų dydį. Įstrižiniai ramsčiai ir apsauginiai turėklai pritvirtinami prie karkaso rėmų sunkio jėgos fiksatorių arba pakabų dėka. Paklotus- aikšteles horizontalioje padėtyje ant atramų išlaiko vamzdiniai kaiščiai.

Greitai montuojami rėminiai pastoliai priskiriami 3-ajai pastolių grupei. Jie gali būti eksploatuojami kaip darbiniai ir apsauginiai pastoliai.

ALIUMININIAI BOKŠTELIAI. PREKYBA

Lengvi ir patogūs naudojime mobilūs aliuminio bokšteliai. Aikštelių matmenys: 0,75 x 2,85 m ir 1,50 x 2,85 m. Aukštis iki 12 m darbinio.

PASTOLIŲ PRAPLATINIMAS

Konsolė 0,36 su daliniu sujungimu, cinkuota.
Konsolė praplatina pastolius vienu paklotu. Tai patogu dirbti mūro darbus. Kai darbininkas gali pasikabinti paklotą savo darbui į reikiamą aukštį. Taip pat kai reikia darbo vietą priartinti prie fasado.

PASTOLIŲ PRAPLATINIMAS

Konsolė 0,36 su daliniu sujungimu, cinkuota.
Konsolė praplatina pastolius vienu paklotu. Tai patogu dirbti mūro darbus. Kai darbininkas gali pasikabinti paklotą savo darbui į reikiamą aukštį. Taip pat kai reikia darbo vietą priartinti prie fasado.

Konsolė 0,73 su daliniu sujungimu, cinkuota.

Konsolė praplatina pastolius dviem paklotais.

GROTINĖS SIJOS. PREKYBA, NUOMA.

Plieninė grotinė sija (skersmens ženklas) 48,3 mm 5,10 m ilgio cinkuota, 450 mm aukščio.
Aliumininė grotinė sija ženklas 48,3 mm 6,10 m ilgio, 450 mm aukščio.

Grotinės sijos gerai padeda kai reikia „apžergti“ įvairius išsikišimus, padaryti tiltą tarp pastatų.